Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slide 7

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 1

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slide 8

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 2

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 3

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 6

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 5

V Praze začala stavba rekordního množství bytů. Co to znamená pro trh novostaveb?

18.2.2022

Český statistický úřad na začátku února zveřejnil mimořádně zajímavá data o bytové výstavbě v České republice v roce 2021. Nás samozřejmě zaujaly zejména výsledky za hlavní město, kde již 25 let profesně působíme. Celkový počet zahájených bytů v Praze činil loni 9 698, což je nejvíce od roku 2000! Co to znamená pro trh novostaveb, správu investičních fondů či nájemní bydlení?

Investice i nájmy na vzestupu

V nových bytových domech na území Prahy byla v roce 2021 zahájena výstavba celkem 8 283 bytů. Zbývajících přibližně 1 500 nemovitostí připadá zejména na stavební úpravy vedoucí ke změně užívání stavby. Jinými slovy, jde o rekonstrukce prostor, ve kterých se dříve byty nenacházely, ale již brzy budou. Důvody jsou různé, patří mezi ně například nízký zájem o kancelářské prostory z důvodu přesunu pracovníků do režimu home office nebo nízká zaplněnost hotelů v širším centru Prahy.

Dalším důležitým aspektem s obrovským vlivem na trh s nemovitostmi je základní úroková sazba České národní banky, která v únoru dosáhla rekordní hranice. Za letošní leden banky poskytly o 30 % méně hypotečních úvěrů než ve stejném období loňského roku, a to znamená jediné. Trh s hypotečními úvěry, a v návaznosti na to také s nemovitostmi, se začíná mírně ochlazovat. Od dubna navíc začnou platit přísnější podmínky poskytování hypoték, které některým zájemcům zamezí v získání úvěru.  

V praxi to znamená, že téměř deset tisíc bytů, jejichž výstavba byla v uplynulém roce zahájena, bude čím dál častěji hledat své budoucí majitele mezi správci investičních fondů. Růst cen nemovitostí i hypotečních sazeb povede zejména u mladší generace k převaze nájemního bydlení. Pro majitele bytů to znamená potřebu zajistit odbornou správu investičního fondu, vyřízení administrativy s nájemníky či přímo jejich hledání.

Poněkud odlišnou dynamiku lze očekávat v rámci schůzí společenství vlastníků, kde se budou stále častěji střetávat rozdílné zájmy rezidentů, investorů a nájemníků. Zajištění profesionálního předsedy SVJ bude u mnoha novostaveb v podstatě nutností, neboť šíře agendy i odpovědnosti v současnosti příliš neodpovídá obvykle sjednaným odměnám.

Praha pro až 2 miliony obyvatel

V souvislosti s pokračující urbanizací periferií i výstavbou v prostorách bývalých brownfieldů lze předpokládat postupnou metropolizaci po vzoru západních měst i růst celkového počtu obyvatel takzvané velké Prahy. To s sebou ponese samozřejmě také rostoucí poptávku po odbornících, kteří budou schopni zajistit hladký provoz jednotlivých nemovitostí, postarat se o nutné opravy a zařídit veškerou administrativu v souladu se stále složitějšími legislativními požadavky.

„Do roku 2050 může do Prahy přijít až 600 tisíc nových obyvatel. Není proto možné hledat jenom jeden dokonalý způsob řešení. Velké množství projektů v souhrnu s tisícovkami bytů bylo zakleto v probíhajících změnách územního plánu, jejichž procesování se nám podařilo významně urychlit. A stejně důležitá je i celková změna atmosféry ve městě, postupné nacházení důvěry mezi všemi aktéry, kteří se na rozvoji města a výstavbě podílejí,“ vysvětluje Petr Hlaváček, I. náměstek primátora hlavního města Prahy.  

Ať už bydlíte ve starší pražské zástavbě, právě plánujete stěhování do nového, nebo teprve nad svým budoucím bydlením uvažujete, určitě doporučujeme, abyste se aktivně zajímali o to, jakým způsobem bude spravováno místo, kde strávíte další etapu svého života. Pakliže byste měli o správcovské služby nebo vedení SVJ ze strany Prague Property Management zájem, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Rádi se s vámi spojíme také v případě, že máte zájem o správu investičních bytů.

Vybrané reference
OC Nové Chabry
alt
kancelářský objekt:
1

Jedná se o OC v areálu nové výstavby bytových domů na Praze 8 - Nové Chabry

Praha 7, 8
Vila Verde
alt
bytů ve správě:
6

Luxusní viladům se nachází ve vilové čtvrti Prahy 6 - Bubeneč, Jeho autorem je úspěšný mladý architek Martin Sladký, který za tuto stavbu obdržel několik ocenění.

Praha 7, 8
Sdílet článek: alt
Zavoláme vám nazpět

Plné znění zde

 

zpět na seznam