Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slide 7

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 1

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slide 8

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 2

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 3

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 6

Nechte profesionály dělat svou práci.
Vy si užívejte volný čas!

Slider 5

Správce nemovitosti jako štít před rostoucími cenami energií

31.5.2022

Jak ušetřit za elektřinu a plyn? Tuto otázku si letos na podzim bude klást snad úplně každý. Před rostoucími cenami energií není možné už nadále strkat hlavu do písku. Věděli jste, že v případě, kdy bydlíte v bytovém domě spravovaném profesionální externí firmou, můžete dosáhnout na mnohem výhodnější nabídky od dodavatelů?

Ekonomické okénko

Ještě, než se dostaneme k výhodnějším nabídkám energií pro SVJ, je nutné nejprve ve zkratce vysvětlit aktuální situaci. Současný vývoj ekonomiky nápadně míří k takzvané stagflaci, která je skutečným hospodářským strašákem, a to nejen proto, že ji svět naposledy zažil před padesáti lety. Kombinuje totiž dvě slova – inflace a stagnace – a zároveň i dva na první pohled zcela neslučitelné ekonomické jevy.

Tím prvním je setrvalý růst cen (inflace), který je za normálních okolností vyvolaný celkovým růstem ekonomiky, a tedy není příčinou zásadních problémů, pokud mu odpovídá adekvátní růst příjmů domácností. Jenže aktuální inflační spirála je způsobena zejména vnějšími vlivy, jako jsou válka na Ukrajině, možnost emergence další varianty covidu či pokračující problémy v dodavatelských řetězcích. Druhým pojmem, ze kterého stagflace vychází, je stagnace, tedy ustrnutí spotřebitelské poptávky v důsledku nedostatku volných finančních prostředků.

Tak trochu Sofiina volba

Odborníci upozorňují na to, že mnohonásobné zvýšení ceny plynu i elektřiny může vést ke krachům firem všech velikostí i pádu části obyvatelstva České republiky do energetické chudoby. To je situace, kdy domácnosti na nutné výdaje spojené s bydlením vynakládají prostředky, které dříve mohly použít například na nákup potravin, školních potřeb či realizaci dovolené. Jednoduše řečeno: Doma sice máte světlo a v rámci možností i teplo, ale vaše děti mají hlad.

Podle údajů Českého statistického úřadu průměrná domácnost aktuálně vynaloží přibližně 11 % svých výdajů na energie, teplo a pohonné hmoty. Nezdá se to jako příliš, ovšem de facto jde o téměř jeden a půl měsíčního příjmu každý rok. Problém tkví v tom, že podíl energií v rámci spotřebitelského koše setrvale roste, a s nadcházející zimou může dosáhnout až 20 %. Přitom čtvrtina českých rodin nemá na účtu uspořen ani jeden měsíční příjem!

Nekonečný růst cen komodit

Domácnosti jako samostatné ekonomické jednotky bohužel nemají příliš velkou šanci se vůči aktuální situaci bránit. Vyhráno mají ti, kterým se podařilo zafixovat ceny silové elektřiny a plynu se svými dodavateli ještě na předkrizové úrovni. Jenže každá fixace jednou skončí, a tyto aktuální „výherce v loterii“ čeká v budoucnu střet s nepříjemnou realitou. Současná nejistota dopadá i na dodavatele a ti tak aktuálně váhají s nabízením dlouhodobých výhodnějších fixací jednotlivým klientům – zkrátka proto, že sami nevědí, co bude za rok či dva.

Aktuální růst cen na tzv. komoditních trzích, kde dodavatelé plyn a elektřinu nakupují, je totiž naprosto bezprecedentní. Dobře je to vidět na tom americkém, přičemž evropský trh jej nápadně kopíruje, jen v jiných jednotkách. 1 MMBtu zemního plynu stála loni v květnu 3 americké dolary, aktuálně atakuje bájnou hranici 10 $. V Evropě stála 1 MWh loni méně než 20 eur, letos se cena již přehoupla přes stovku a v předvánočním období se dokonce krátce vyšplhala až na 140 eur. U elektřiny je situace podobná, i když možná přeci jen o něco málo optimističtější.

Ptejte se u vedení SVJ

Co s tím tedy můžete jako spotřebitelé dělat? Daleko větší šance na dosažení výhodnějších cen energií je skrze kolektivního správce smluv, kterým v případě bytového domu může být profesionální správce nemovitosti. Velcí hráči na trhu, mezi které Prague Property Management patří, spravují klidně více než 10 000 domů a bytů. A to už je pro dodavatele elektřiny a plynu velmi zajímavá skupina, které umí přizpůsobit cenu hluboko pod hranici částky, na kterou se dostanete skrze individuální vyjednávání či porovnávání přes srovnávače energií.

Nové produkty zaměřené na snižování cen energií aktuálně v PPM intenzivně připravujeme a plánujeme je nabídnout během následujících měsíců, ještě před topnou sezónou 2022/2023. Rozšíříme tím portfolio našich služeb v rámci ekonomické správy budov a především tím půjdeme vstříc zájmům našich klientů, které samozřejmě aktuální situace na trhu s energiemi trápí.

Pokud máte o služby profesionální správy nemovitostí či produkty spojené se snižováním ceny energií pro SVJ zájem, neváhejte kdykoliv kontaktovat Prague Property Management a zajistit si konzultaci či schůzku.

Vybrané reference
OC Nové Chabry
alt
kancelářský objekt:
1

Jedná se o OC v areálu nové výstavby bytových domů na Praze 8 - Nové Chabry

Praha 7, 8
Vila Verde
alt
bytů ve správě:
6

Luxusní viladům se nachází ve vilové čtvrti Prahy 6 - Bubeneč, Jeho autorem je úspěšný mladý architek Martin Sladký, který za tuto stavbu obdržel několik ocenění.

Praha 7, 8
Sdílet článek: alt
Zavoláme vám nazpět

Plné znění zde

 

zpět na seznam